HPV ve Enfeksiyonu Nedir?

İnsan papilloma virüs( HPV) tümör virüsleri olarak kabul edilen Papova virüs ailesinin Papillomavirüs genus’undandır. HPV ;55 nm çapta,ikosohedral bir kapsid içeren, zarfsız DNA virüsüdür.İnsan epitel hücreleri içerisine yerleşir ve üreyerek genital siğil yani; HPV enfeksiyonuna yol açarlar.

 

HPV tip tayini, DNA dizilimine göre yapılır.100’den fazla HPV tipinden bahsedilmektedir. Bunların da 40’dan fazla tipi mukozaları (ağız,anüs,vagina) enfekte etmektedir. Rahim ağzı (serviks) ve penis kanselerine yol açan başlıca tipleri; HPV 16-18-31-35-45-51’dir.Düşük riskli, kanserojen olmayanlar ise HPV 6-11-42-43 tipleridir.

 

Papilloma virüsler (HPV) deri ve mukozaların epitelini enfekte eder ve orada üreyerek proliferasyona yol açar.Bunun sonucunda deride veya mukozada ortaya çıkan lezyona siğil adı verilir.Viral enfeksiyon lokal olarak kalır veya geriler.HPV ,epitelin bazal tabakasında kalmaya devam eder ,üremesini sürdürür ve nükslere yol açabilir.

 

Kondiloma aküminata, HPV enfeksiyonu ,ano-genital siğiller eşisimleri ile de anılan genital siğiller,cinsel yolla bulaşan hastalıklar sıralamasında bazı ülkelerde birinci sıraya yükselmiştir.

 

Türkiye’de de durum; dünyadaki sıklık durumuna uyumlu olarak,en çok görülen cinsel yolla geçen hastalık konumundadır.