Sedef, Vitiligo, Saç, Tırnak Hastalıkları

SEDEF(PSORİASİS), toplumda %2’lik görülme sıklığı ile ayrıca ciltte kızarıklık ve pullanmaya yol açması nedeniyle ciddi bir deri hastalığıdır.

 

Saçlı deri,diz,dirsekler,genital bölge,tırnaklar sıkça yerleşim yerleridir.Kalıtsal otoimmun bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

 

Stres,enfeksiyonlar,travma,bazı ilaçlar psoriasis’i tetikleyen faktörlerdir.

 

Tedavisinde; son yıllarda gelişen bazı ilaçlarla (tablet ve enjeksiyon olarak) sistemik ve dıştan sürülen merhemlerle iyi sonuçlar bildirilmektedir.

 

VİTİLİGO (ALA), %1’lik görülme sıklığı ile,deriye renk veren melanosit’lerin, otoimmun mekanizma ile yok olmalarıyla seyreden, %30 oranda kalıtsal biir cilt hastalığıdır.

 

Yüz, el, ayaklar, genital bölge, kasık, koltuk altları sık tutulur. Hasta bölge derisi “tebeşir beyazı” renk alır ve sağlam deriden net olarak ayrılır.

 

Tanı, Wood ışığı incelemesi ile konur. Tiroid hastalıkları ve diabet ile birlikteliği oldukça sıktır.

 

Tedavide; bazı sistemik ve topikal ilaçlar, ışın tedavileri ile son yıllarda önemli başarılar elde edilmiştir.

 

SAÇ,TIRNAK Hastalıkları;

 

SAÇ hastalıkları, dermatolojinin önemli bir bölümünü oluşturur.Günde 30-40 adeti geçen saç dökülmeleri tetkik ve tedavi gerektirir. Saç kaybının altında yatan nedenler hormonal, mantar hastalığı, otoimmun, tiroid hastalıkları, diabet, demir eksikliği, B12 vitamin eksikliği vs. olarak sıralanabilir.

 

En sık görülenler; saçkıran,(Alopesi areata) ve erkek tipi dökülme (Androgenetik alopesi) dir. Özel ışıklı büyüteçler ile, kıl ve kökleri incelenerek tanı ve tedavi düzenlenmelidir.

 

TIRNAK hastalıkları da, cilt hastalıkları arasında önemli bir yer tutar.

 

En sık görülen hastalıkları; tırnak mantarları,demir,kalsiyum eksikliklerine bağlı yapısal bozukluklar,sedef ve liken hastalıklarına ait deformiteler,tırnak batmalarıdır.

 

Özel büyüteçlerle muayene, tırnak kazıntısı tetkikleri ile tırnak hastalığı tanısı konur; tedavi 4-6 ay süre ile uygulanmalıdır.